SKĄD WZIĘŁY SIĘ NAZWY NASZYCH ZESTAWÓW?

  1. INARI – japońskie bóstwo rolnictwa, przemysłu, powodzenia, płodności, a także RYŻU. Jego płeć nie została ustalona i ulega zmianie w zależności od miejscowych tradycji i wierzeń. Symbolami Inari najczęściej jest klejnot spełniający życzenia oraz lis, natomiast samo bóstwo przedstawiane jest zazwyczaj jako młoda kobieta – bogini żywności lub stary człowiek niosący ryż.
  2. HOTEI – w języku japońskim oznacza śmiejącego się Buddę, popularnego jako symbol szczęścia i pomyślności. Zwykle przedstawiony jest z ogoloną głowa i wielkim, gołym brzuchem, niosący worek, z którego rozdaje ludziom skarby.
  3. JIZO – kolejny z siedmiu bóstw, przedstawiony podobnie jak Budda, z ogoloną głową, lecz odziany w szatę mnicha. Często w lewej ręce trzyma klejnot, spełniający życzenia, a w prawej dzierży kij, którym odstrasza owady, by przypadkiem ich nie nadepnąć.
  4. DAIKOKU – bóstwo mroku i czerni, wbrew pozorom uznawany za opiekuna gospodarstwa domowego, szczególnie kuchni, a także dobrobytu. Przedstawiany jest ze złotym, magicznym młotkiem szczęścia, siedzący na belach ryżu.
  5. OKAME – bogini wielorakiego szczęścia, patronka młodych małżeństw oraz kobiet w ciąży. Talizmany z jej wizerunkiem sprzedawane są jako przynoszące szczęście.
  6. MANEKI NEKO – ich kult rozpoczął się wraz z popularyzacją rasy kotów bobtail. Przedstawiane jako figurka kota z krótkim ogonem, stawiana w domach, by przyciągać dobrobyt, a także w sklepach, by zachęcać klientów.
  7. EBISU – bóstwo patronujące bogactwo, kupców, rybaków oraz rolników. Otaczany szczególną czcią przez handlarzy, biznesmenów oraz gejsze. Dawca wszelakiej pomyślności
Dodaj komentarz